Fakulta špeciálnej techniky
Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne
« Spať | Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne | Fakulta špeciálnej techniky

Adresa: Ku kyselke 469, 911 06 Trenčín
Telefón: 032/7400201, 032/7400490
Email: zuzana.dobiasova@tnuni.sk
Katedra strojného inžinierstva
Katedra konštruovania a špeciálnej techniky
CEDITEK – Centrum pre diagnostikovanie a testovanie kvality materiálov
Fakulta špeciálnej techniky je fakultou strojárskeho zamerania, pripravuje absolventov na zabezpečovanie komplexnej starostlivosti o strojársku a špeciálnu techniku v priemysle alebo v ozbrojených silách SR, ale aj informačných technológiách a robotike. Absolventi majú znalosti z oblasti výrobných technológii, častí strojov, materiálového inžinierstva, medzných stavov materiálov, ako aj v ovládaní CAD/CAM systémov.
Študenti, ktorí absolvujú štúdium, sú v praxi žiadaní, čoho dôkazom je takmer sto percentá uplatniteľnosť po ukončení štúdia. Fakulta disponuje kvalitným materiálno-technickým zabezpečením. Využíva zložité kombinované komplety z vozidiel, nadstavieb a prídavných zariadení, vysoký podiel hydrauliky a elektroniky, riadiace či komunikačné zariadenia.
zisťovanie miery opotrebenia materiálov pri použití rôznych metód merania, merania za sucha a s použitím maziva, analýza vzniknutého druhu opotrebenia.
(predovšetkým plastov), visko-elastických vlastností materiálov, dynamických modulov polymérov, meraní teploty skleného prechodu a pod.
dynamickú mechanickú analýzu, mapovanie modulu pružnosti na zvolenej ploche – tzv. „modulusmapping“ a umožňuje mikroindentáciu a mikrovrypové skúšky minimálne do 2N, nanovrypové skúšky a nanooterové skúšky. Zariadenie umožňuje zobraziť povrch vzorky tzv. „in situ“ SPM zobrazovaním – skenovaním plochy povrchu vzorky osciláciou hrotu s presne definovanou silou a následne realizovať nanoindentačné meranie vo vybranom mieste skenu.
je prístroj určený na zisťovanie lokálnych mechanických, termo-mechanických a elektrických vlastností materiálov. Operačné módy pre analýzu vzoriek na vzduchu a/alebo v kvapaline: Kontaktný mód/mikroskopia bočných síl, AC mód/tapping mód s riadením fázy a funkciou Q-control, mikroskopia elektrických síl, mikroskopia povrchového potenciálu, magnetických síl, piezoreakčných síl, zobrazovanie stratového uhla tan δ, silová spektroskopia a mapovanie, nanolitografia, nanomanipulácia.
merania sa môžu uskutočňovať na vzduchu, vo vákuu alebo v inertnej atmosfére
Analýza zvarových spojov, tepelného spracovania, identifikácia príčin poškodenia a porušenia komponentov. Fázová analýza koróznych produktov, analýza vnútorných a zvyškových napätí k kovových materiáloch, analýza deformačných procesov po tvárnení a obrábaní, stanovenie obsahu zvyškového austenitu. Určenie čiarovej a plošnej drsnosti, určenie presných geometrických rozmerov rezných klinov, ientifikácia koróznych procesov v biologických prostrediach. Metalografická a materiálografická analýza spojená s obrazovou analýzou. Určovanie mikroštruktúrnych charakteristík, kvantifikácia zdanlivej veľkosti austenitického zrna, stanovenie hrúbky povlakov, stanovenie tvrdosti štruktúrnych zložiak pri nízkych zaťaženiach.
Katedra sa zameriava na výskum a vývoj v oblasti aditívnych technológií, výrobou a optimalizáciou konštrukčných návrhov pomocou FDM a SLA technológiami 3D tlače a digitalizáciou fyzických objektov pre potreby reverzného inžinierstva.