Pages Navigation Menu

V Bánovciach otvorili nové vývojové centrum spoločnosti HELLA

Tlačová správa HELLA Slovakia Lighting s.r.o., 26.8.2021

Slovenskí špecialisti budú navrhovať zadné svetlá pre európske značky vozidiel

Bánovce nad Bebravou, 26. august 2021 – Nové vývojové centrum spoločnosti HELLA Slovakia Lighting s.r.o. v Bánovciach nad Bebravou dnes slávnostne začalo svoju činnosť. Jeho náplňou je vývoj a konštrukcia zadných svetiel pre všetky európske značky vozidiel, ktoré má koncern HELLA vo svojom portfóliu.

Príprava projektu prebiehala niekoľko mesiacov, paralelne s budovaním pracoviska sa začal aj nábor špecialistov. K 1. septembru už bude v centre vybavenom najnovšími technológiami pracovať prvých 35 vývojárov, do roku 2023 sa ich počet zvýši na 100.

Slovensko v exkluzívnej skupine

Bánovecke centrum sa zaradilo do exkluzívnej skupiny štyroch vývojových centier koncernu, ktoré spolu obsluhujú celý globálny trh.

„Centrum v Bánovciach bude mať strategický význam pre ďalší rozvoj spoločnosti. Práve v Bánovciach je dnes najväčší európsky závod HELLA na výrobu zadných svetiel, takže vývoj tu bude priamo prepojený s výrobou. Z dlhodobej perspektívy je toto spojenie obrovskou výhodou, pretože významné zefektívňuje celý proces – od úvodných konzultácií so zákazníkom, cez návrh, testovanie, až po konečnú produkciu,“ vysvetľuje Dr. Frank Huber, člen predstavenstva koncernu zodpovedný za obchodnú divíziu svetelnej techniky.

„Sme nesmierne radi, že sa nám podarilo tento projekt získať. Spojením nového excelentného pracoviska s výrobným závodom, kde kontinuálne narastá podiel automatizácie a digitalizácie vznikne vysoko efektívny vývojovo-výrobný komplex s najvyššou kvalitou výsledného produktu. Už onedlho sa tak na európske cesty budeme môcť pozerať s vedomím, že jeden z dominantných prvkov nových vozidiel pochádza práve z Bánoviec,“ hovorí viceprezident HELLA pre Slovensko a generálny riaditeľ spoločnosti HELLA Slovakia Lighting s.r.o., Vladimír Huťan.

Do posledného detailu

Vývojové centrum je vybavené najnovšími technológiami a prostriedkami pre dizajn, konštrukciu a simulácie. „Nové centrum pokryje celý proces vývoja a konštrukcie od návrhu, cez mechanický a optický dizajn, elektroniku, vibračné a tepelné simulácie, kontrolu kvality až po obstaranie nástrojov, foriem a súvisiace administračné činnosti,“ vysvetľuje Vladimír Kuběna, poverený rozbehom centra, špecialista s viac ako 25-ročnou praxou v tejto oblasti a autor niekoľkých desiatok svetových patentov.

„Zjednodušene povedané, od automobilky dostaneme tvar vonkajšieho krycieho skla a našou úlohou je vymyslieť všetko to, čo je vo vnútri – jednotlivé súčiastky, komponenty a technické riešenia, tak, aby výsledkom bolo funkčné svietidlo s požadovanou kvalitou a odolnosťou. Napríklad, aby zvládlo vibrácie aj na extrémne nekvalitných cestách, či pracovalo pri teplote od -40 až po +80 °C,“ približuje V. Kuběna.

Excelentné miesto na prácu

Ako uviedla riaditeľka ľudských zdrojov HELLA Slovakia Lighting, Martina Čulá, snahou spoločnosti je, aby v Bánovciach vzniklo prestížne pracovisko, ktoré sa stane miestom sebarealizácie špičkových profesionálov z celého Slovenska.

Projekt dá príležitosť širokej palete profesií od konštruktérov so skúsenosťami s výrobou plastových dielov, optických inžinierov, elektronických a simulačných inžinierov, projektových manažérov, až po nákupcov, kvalitárov, kresličov a ďalšie profesie. Vzhľadom na odbornosť a kvalifikačné predpoklady pôjde o nadpriemerne platené pozície s možnosťou kariérneho rastu.

„Atraktivitu práce v novom centre určite posilňuje aj možnosť podieľať sa na celoeurópskom projekte, takisto tu budú príležitosti na zbieranie skúseností v rámci spolupráce s ďalšími vývojovými centrami v Ázii, či Amerike,“ dodala M. Čulá s tým, že nábor na vybrané pozície stále prebieha.

Možnosti kariérneho rastu dobre ilustruje príbeh nemeckej špecialistky Sarah Homberg, ktorá v roku 2014 začala pracovať v nemeckej HELLA ako optická inžinierka, v roku 2020 však už viedla tím optikov vo vývojovom centre HELLA v čínskom Nanjing-u a teraz prichádza odovzdať svoje skúsenosti slovenským kolegom. V Bánovciach povedie 40 ľudí, ktorí budú postupne obsadzovať pozície v tímoch mechanického, optického, elektronického dizajnu a simulácií.

„Vážim si príležitosti a dôveru, ktorú som dostala v rámci spoločnosti za posledné roky a som rada, že dnes môžem pomáhať pri zakladaní úplne nového vývojového centra,“ uviedla S. Homberg.


Na stiahnutie:

Tlačová správa

HELLA Slovakia Lighting s.r.o.
Spoločnosť HELLA Slovakia Lighting s.r.o. so sídlom v Kočovciach je od 1. júna 2021 zastrešujúcou organizáciou pre všetky výrobné závody a aktivity koncernu HELLA na Slovensku. Je lídrom výroby svetelnej techniky pre automobilový priemysel na Slovensku a s takmer 4000 zamestnancami patrí k hlavným zamestnávateľom slovenského automotive.

HELLA Group
Skupina HELLA je globálne pôsobiaci, na burze kótovaný rodinný podnik s viac ako 125 pobočkami v 35 krajinách. S tržbami vo výške 6,5 miliardy EUR (po úprave o kurzové rozdiely) vo fiškálnom roku 2020/2021 a s viac ako 36 000 zamestnancami je skupina HELLA jedným z popredných svetových dodávateľov automobilového priemyslu. HELLA sa špecializuje na inovatívne svetelné systémy a elektroniku pre automobily a po dobu viac ako jedného storočia je dôležitým partnerom pre automobilový priemysel a trh s náhradnými dielmi. HELLA ďalej vo svojom segmente Špeciálnych aplikácií vyvíja, vyrába a predáva svetelné a elektronické výrobky pre špeciálne vozidlá.

X